Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Dipsy? V základní škole na Vodní spokojenost…

Dipsy? V základní škole na Vodní spokojenost…Podzim začal pro deváťáky novou událostí. Nejen, že je čekalo spoustu nových informací kolem přijímacího řízení, ale oni i jejich rodiče se museli seznámit se systémem DIPSY. Co to je?

Elektronický systém vytvořený pro přihlašování žáků na SŠ. Podle nových pravidel si žáci volili 3 obory podle priorit, ve kterých by se chtěli vzdělávat na střední škole. Na přijímací zkoušky se připravovali intenzivně už od podzimu za velké podpory vyučujících a rodičů. Významnou pozornost tomuto tématu věnovala i média, což ne vždy bylo ku prospěchu věci.

Dny D nastaly v dubnu, kdy většinu žáků čekaly testy z českého jazyka a matematiky. A v nejistotě, na jaký obor budou přijati, zůstávali žáci až do 15. května. O to větší radost měli, když svá jména objevili na seznamech přijatých žáků, a to na předních místech gymnázia Zábřeh, Slovanského gymnázia Olomouc, Gymnázia Hejčín i Gymnázia Šumperk a Litovel. Velké množství zejména chlapců bude pokračovat ve studiu v Mohelnici, a to jak na Střední průmyslové škole elektrotechniky a informatiky, tak i na Střední škole technické. Mnoho žáků si uvědomovalo, že naše ekonomika potřebuje i absolventy řemeslných oborů, a že je o ně mezi zaměstnavateli na trhu práce obrovská poptávka, a to napříč obory. Proto si žáci vybrali i učební obory jako je opravář zemědělských strojů, elektrikář, automechanik. Můžeme se taky těšit na restaurace, kde budou obsluhovat číšnici profesionálové. Alespoň pro naše žáky to je lákavé povolání, na které se budou připravovat na středních školách v Litovli, Zábřehu i Olomouci. A pro opravdové talenty s uměleckou duší se otevřela cesta ve studiu na uměleckých oborech středních škol v Šumperku a Prostějově.

Je třeba říct, že přes všechna úskalí zvládli naši žáci přijímací řízení velmi dobře, rodiče je podporovali a společně vstřebávali čerstvé informace v novém systému zodpovědně. Škola s rodiči sdílela veškeré zprávy o přijímacím řízení a byla nápomocná ve výběru nejvhodnějších oborů i při přípravě na přijímací zkoušky.

Žáci přistupovali k volbě povolání zodpovědně, a tak žáky nyní čeká rozloučení se základní školou a pak odstartování jistě úspěšné kariéry na střední škole. Přejeme jim, aby vykročili na střední školu pravou nohou, přes drobné neúspěchy se dokázali přenést a svou tříletou nebo čtyřletou cestu k budoucímu povolání zvládli k radosti všech učitelů, rodičů i jich samotných na výbornou.