dne 13. prosince 2014 vstupuje v platnost Nařízení Evropského Parlamentu a Rady(EU) č. 1169/2011 ze dne 25.října 2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, které ukládá povinnost stravovacích provozů uvádět alergeny obsažené v nabízených pokrmech. Alergeny se rozumí potraviny uvedené v Příloze II Nařízení 1169/2011 (viz. tabulka alergenů 1-14). Nařízení ukládá povinnost vyznačit u&nebalených potravin a pokrmů na viditelném místě písemný výčet stanovených alergenů obsažených v nabízených pokrmech a&nápojích. Tyto alergeny budeme uvádět přímo v jídelníčku číselným výčtem alergenů obsažených v pokrmech. Seznam alergenů je&vyvěšen na všech nástěnkách ŠJ a na dotaz Vám budou informace poskytnuty u vedoucí ŠJ nebo kuchařky u výdejního okénka.
Co jsou alergeny?
Alergeny jsou látky z potravin, rostlin, nebo zvířat, které vyvolávají přehnanou reakci imunitního systému tzv. alergii či alergickou reakci. Alergie je porucha imunity, kdy stav přecitlivělosti člověka na určitou látku, která je běžně neškodná, působí negativně na organismus. Její podstatou je porucha řízení imunitního systému, která vede k nadměrným reakcím. Alergenem pro člověka může být prach, pyl, kosmetické přípravky, zvířecí chlupy, roztoči, ale i nejběžnější potraviny. A právě potravinové alergeny dnes považuji za ty nejdůležitější. K nejčastěji se vyskytujícím potravinovým alergenům patří bílkoviny kravského mléka, slepičích vajec, lepku a sóji a další.
U zdravého člověka, jsou všechny tyto uvedené alergeny naprosto neškodné. Naopak, některé jsou pro zdraví velmi prospěšné, jako je např. mléko a výrobky z nich, celer, ryby, sója, skořápkové plody, apod. Pouze u osob přecitlivělých na uvedené látky dochází k&nadměrným reakcím.
Iveta Kokošková
Vedoucí školní jídelny
Příklady alergenů jsou k nahlédnutí na přiloženém letáku.