Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jednodenní stávka pracovníků školství

Jednodenní stávka pracovníků školstvíVážení rodiče, zákonní zástupci,

zaměstnanci ZŠ Mohelnice Vodní se v pondělí 27. 11. 2023 připojují k jednodenní stávce pracovníků školství. V tento den je budova školy žákům uzavřena. Neprobíhá výuka, přerušen je provoz školní družiny a školního klubu. Jsme si vědomi toho, že naše rozhodnutí Vám může zkomplikovat každodenní chod Vašich domácností a Vaše osobní a pracovní povinnosti, avšak jsme nuceni trvat na tom, že plánovaná úsporná opatření mohou negativně ovlivnit kvalitu vzdělávání, a tomu chceme zabránit. Stávka, do které vstupujeme, není stávkou za zvýšení platů pedagogů, jak je nám některými politiky podsouváno. Je to stávka za kvalitní podmínky ve vzdělávání, je to stávka za budoucnost a kvalitu vzdělávání Vašich dětí, našich žáků.

 

Vládou navrhované škrty způsobí:

  • Výrazné ohrožení kvality výuky. 
  • Omezení možností školy dělit třídy na skupiny, ve kterých je vzdělávání efektivnější (např. ve výuce cizích jazyků, matematiky, českého jazyka, informatiky, praktických předmětů apod.). 
  • Omezení možností školy nabídnout dětem volitelné předměty. 
  • Zvyšování počtu dětí ve třídách. 
  • Ohrožení činnosti a míst nepedagogických pracovníků, kteří jsou pro chod školy nepostradatelní: školníci, kuchaři, uklízeči, ekonomové, IT technici atd. 
  • Ohrožení činnosti personálních kapacit zajišťujících ve škole odbornou podporu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, žáků nadaných nebo poradenství pro žáky a zákonné zástupce (změny se negativně dotknou pozic: asistent pedagoga, školní psycholog, speciální pedagog atd.). 
  • Nerespektování strategických dokumentů, především Strategie 2030+, která zajišťuje stabilitu v oblasti školství, bez ohledu na aktuální politický mandát, a na jejímž plnění se dohodli všichni aktéři vzdělávání včetně ministerských a vládních představitelů. 

 

Za stávkový výbor ZŠ Mohelnice Vodní

Mgr. Radek Stehlík

 

 

logo_stavky.png