Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Příběhy bezpráví: Beseda s pamětníkem

Příběhy bezpráví: Beseda s pamětníkemDne 14. listopadu měly třídy 9. ročníku možnost být přítomny u besedy na téma 80. léta. Na začátku první hodiny jsme se všichni setkali v zeměpisné učebně, plni očekávání na nadcházející událost.

Nejdříve nás paní učitelka Milena Šteffková seznámila s tématem besedy a poté pustila hodinový film s názvem „Chceme dýchat“, který nás okamžitě vtáhl do děje. Dokument se zaměřoval zejména na člověka, který si dobou, kdy vládl komunistický režim, prošel. Ve filmu byly podrobně popsány například punkové koncerty, které provokovaly svou drzostí a odlišností, umělci, kteří se nebáli vyjádřit svůj názor skrze umění, nebo statečné a odhodlané hlasy lidí, kteří se nechtěli vzdát své svobody rozhodovat se. Bylo fascinující vidět, jak se tehdejší generace musela vyrovnávat s omezením a vlivem komunistického režimu. Jakmile film skončil, přišel na scénu pan učitel Tomáš Kunštátský, který byl po celou dobu besedy taktéž přítomen. Povídal nám o tehdejší době ze svého pohledu, popisoval události a zkušenosti, které sám prožil a nezapomněl se s námi podělit o svůj vlastní názor. My jsme měli možnost se ho ptát na vše, co nás zajímalo a on nám v naprosté většině případů odpověděl. Také jsme diskutovali o tom, jak se promítly politické změny do každodenních lidských životů.

Celá beseda nám připomněla, jak je důležité vážit si svobody a demokracie, která vládne dnes, a jak důležité je učit se z minulosti a zároveň si uvědomit, že jsme součástí historie.

 

Johana Kaplová, IX. C