Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Sluňákov 2024

Sluňákov 2024V pondělí 3. června 2024 se šesťáci sešli na vlakovém nádraží, aby společně odjeli na týdenní terénní biologicko-ekologické praktikum do Horky nad Moravou do CEA Sluňákov.

Program pod názvem „Sedm barev duhy“ je provázel každý den, od pondělí do pátku. V rámci každé barvy duhy na ně čekala řada aktivit. Předchozí týden si s námi počasí celkem dost hrálo, ale tento týden se vydařilo, což podpořilo i elán, se kterým se účastníci vrhali do jednotlivých aktivit, které se konaly především venku. A co zkoumali?  Například si ověřili existenci chlorofylu, tvořili v duchu uměleckého směru land art, zkoumali vlastnosti vody.  Při lovení a pozorování vodních živočichů se jim podařilo ulovit čolky, což se tu ještě předchozím žákům nikdy nepodařilo. Ve středu podnikli cyklovýlet do nitra Litovelského Pomoraví, kde se dozvěděli zajímavosti o této CHKO, proč během několika let vymizí z CHKO jasany, zahráli hry s ekotématikou. V tuto dobu už je Pomoraví opravdu hanácká džungle, plná svízele  a hodně vysokých kopřiv. Za krásného slunečného dne spolupracovali při stavbě voru a jeho stabilitu si hned ověřili při projížďce na rybníku. Během pobytu navštívili Sluneční horu a Rajskou zahradu, které jsou součástí Domu přírody Litovelského Pomoraví. Po celou dobu je provázel příběh o duze, který si zaznamenali do vlastnoručně vybarvené knížky, kterou si odvezli domů, jako památku na prožitý týden.

Pro nás kantory to byl letos trochu nostalgický závěr, neboť na Sluňákově jsme byli poprvé se šesťáky ve školním roce 2007/2008 a za ta léta jsme pozorovali, jak se jednotlivé aktivity v příběhu mění, modifikují. V letošním roce se kruh uzavřel. Příběh Sedm barev končí, ale jak známe lektory ze Sluňákova, určitě již mají v hlavě nový program, na který se přijedeme s budoucími šesťáky nejen podívat, ale hlavně prožít.