Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Tematický den 9. ročníku – Odpovědná spotřeba

Tematický den 9. ročníku – Odpovědná spotřebaVe středu 16. listopadu proběhl na naší škole tematický den pro deváté ročníky pod názvem Odpovědná spotřeba. Jeho účelem bylo poučit žáky zajímavou formou o tom, jak neplýtvat potravinami. A nejen potravinami, ale i oblečením nebo vodou.

Celým programem nás provedly lektorky ze společnosti Arpok Olomouc. Jde o organizaci, která se věnuje globálnímu rozvojovému vzdělávání a výuce o aktuálních tématech dnešního světa. Během programu na téma plýtvání potravinami jsme se zamysleli nad svým spotřebitelským chováním, porovnali nákupní potravinový koš rozvojové a rozvinuté země a navrhli způsoby, jakým způsobem můžeme omezit plýtvání potravinami. Druhá část programu měla název Udržitelná móda. Zjistili jsme, jak funguje současný módní průmysl. Seznámili jsme se s pojmy „slow fashion”, což můžeme definovat jako udržitelný přístup k módě a textilnímu průmyslu. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, vyzkoušeli jsme si formou simulační hry práci v manufaktuře, kde bylo třeba týmové spolupráce. Vzhledem k dnešní situaci je určitě na místě dozvědět se něco o tomto tématu.

Věřím, že poučení o tom, jak neplýtvat nejen potravinami nás donutilo zamyslet se nad tím, že se máme mnohem lépe než děti v jiných částech světa a leckdy si to ani neuvědomujeme. Snad se poučíme a plýtvání potravin omezíme na minimum.

Zuzana Kaplová, třída IX.A